Halı Yıkama

2006 Yılından bu güne halı yıkama işlemleri ile ilgili tecrübelerimizi sizlere aktarmaya çalışalım..

Bağlarbaşı mahallesin de hizmete başladığımız da henüz otomatik halı yıkama makineleri üretilmemişti. El fırçaları (silindir) ile halı yüzeyinde temizlik işlemi yapılmaktaydı. Yıkama işlemleri dışın da gelişen bir çok unsur vardır. Bizden daha önce bu sektör de hizmet veren halı yıkama firmaları mevcuttur, bazısı gelişen teknoloji ile gelişmekte iken bazısı gerilemektedir.

Bursa Halı yıkama sektörü emek ve çaba isteyen bir sektör olduğu bilinmektedir. Hizmete başladığımız gün itibariyle kendimizi Bursa’da halı yıkama firmaları arasın da daima ileri de görmek istedik. Her zaman en önde gelen firmalar arasın da bulunmayı hayal ettik ve bu hayalimizi gerçekleştirdiğimizi düşünüyoruz. Yıkama makineleri ve diğer ekipmanların henüz üretilmediği o günlerden biraz söz etmek gerekiyor.

Eskiden halı yıkama nasıl oluyordu?

2000 yılların da henüz bu sektör bilinmemekte adını yeni duyurmaya başlamıştı. Halı temizliği için bugün kullanılan halı şampuanları o günler de üretilmiyordu. Biraz bilgisi ve tecrübesi olan, kendi karışımları ile deterjanlar yapıyordu. Sıvı sabun, toz deterjan ve çamaşır suyu karışımları gibi. Hızla gelişen halı yıkama sektörü bir çok kişiye iş imkanı sağlamasıyla birlikte, rekabet ortamı oluşturdu.

halı yıkama

Halıların evden teslim alınması bugün nasıl ise o gün de aynı şekil de evinizden teslim alınıyordu. Bilinmeyen meslek olduğundan talep oranı da az oluyordu, bu yüzden halı etiket sistemi kullanılmıyordu. Yıkanan halıların özellikle kuyu sularının arıtılmadan temizlendiği dönemlerden, su arıtma cihazları ve devlet kontrolü altın da alınan şebekeler aracılığıyla yapılmakta.

Resimde görülen elektrikli silindir fırçalar ile halılar tabana yayılıp ıslatılıyor ve ardından resim de gördüğünüz halı gelberi dediğimiz halı yüzeyinde ki suları alınırdı. Daha sonra sonra suyu alınan halıya yukarı da belirttiğimiz özel karışımlar ile yapılmış deterjanlar dökülerek yıkamaya alınırdı. Yıkama makineleri ise tek silindir fırçalı küçük çaplı bir motor bağlantısıyla çalışan mekanik makinelerdi. Gelberi yapılmasında ki amaç ise halı yüzeyinde biriken fazla suyu atmaktır.

Şimdi halılar nasıl yıkanıyor?

Gelişen teknoloji sayesin de her gün hayatımızı kolaylaştıran ürünler üretiliyor. Bu ürünlerle birlikte sanayiler ve işletmeler otomatik makine sistemleri ile teknolojinin nimetlerinden faydalanıyor. Bu sayede daha fazla üretim yapılıp daha kaliteli sonuçlar alınmakta. Örneğin yukarı da belirttiğimiz insan gücüyle yapılan halı gelberi sistemini artık yeni nesil otomatik makineler yapmakta. Halınız masa tipi makineler ile tek sıra halin de yıkanmaktadır.

Halı ıslama ünitesi

Kuru bir halde makineye verilen halı öncelikle sulama ünitesin de ıslatılır. Makineler de genel de 4 ünite bulunmakta ve her ünite kendine has bir işlem yapmaktadır. Sulama ünitesinden çıkacak olan halı baskı veren ağır silindirler tarafından fazla sudan arındırılır. Devamın da deterjan ünitesine bağlanarak deterjan püskürtülür. Sırasıyla giden üniteler yazılımsal olarak ayarlandığı için her ünite sırası geldiğin de otomatik olarak çalışmaya başlar.

Deterjanla buluşan halılara ilk teması ilk fırça ünitesi baskı ayarını otomatik ayarlayarak halı yüzeyin de fırçalama işlemi başlatır. Her ünite genel olarak 4 silindir fırça sistemli olarak üretilir. Her fırça diğer fırçanın ters eksenin de dönmesi gerekir ki, lekeleri kolayca çıkarabilsin. Bazı özel üretim makineler de 5 fırça olabiliyor veya 3 fırça olarak üretiliyor. Kişi ve Firma tercihiyle de alakalı bir durumdur.

Standart üretimler sulama, deterjan, 4+4 silindir fırça ve gelberi olarak ayarlanır. Firmanın tercihi doğrultusun da 2+2 veya 3+3 veya 4+4 olarak veya sadece 4 fırça olarak üretilir.

Halıyı hangi makine daha temiz yıkar?

Halı yıkama işlemin de kaliteli sonuçlar almak istiyorsanız öncelikle makineniz kaliteli bir üretici tarafından yapılmalıdır. Halı yıkama makineleri üreten bir çok firma var görünse de kalitesini kanıtlamış ve sektöre öncülük eden firma sayısı pek çok değildir. Yine kaliteli bir sonuç almak için olması gerekenlerden bir tanesi de mutlak surette deterjandır. Makine ve deterjan seçiminiz kalitenizi yansıtan unsurların en başında gelir.

Hangi makine daha temiz yıkar sorusuna cevap olarak, belirttiğimiz gibi çok fazla fırça olması değildir. Hassas ayarları olan ve kaliteli şampuanlar kullanan firmalar daha net sonuçlar alacaktır. Yıkama makinelerinden önce yapılması gereken bazı işlemler ile halıları kolayca temizleyebilirsiniz. Leke sökücü ürünler kullanmanız yıkama esnasın da lekelerin kolayca çözülmesini sağlayacaktır.

“işimize dört elle sarılıyoruz”

Bizleri Facebook | Twitter | Pinterest | Google sayfalarında takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s